Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (6)
- (138)
- (197)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (2)
- (29)
- (9)
- (75)
- (2)
- (4)
- (60)
- (4)
- (6)
- (162)
- (169)
- (4)
- (4)
- (71)
- (41)
- (261)
- (18)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (19)
- (6)
- (134)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (98)
- (1)
- (359)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (83)
- (1)
- (1)
- (45)
- (7)
- (1)
- (146)
- (12)
- (10)
- (1)
- (106)
- (1)
- (31)
- (13)
- (46)
- (52)
- (45)
- (36)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
- (5)
- (33)
- (14)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (19)
- (110)
- (1)
- (15)
- (1)
- (27)
- (1)
- (10)
- (30)
- (78)
- (81)
- (9)
- (8)
- (4)
- (287)
- (88)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Snap Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Snap Caps with snap vials that have an 11 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Product Type | Snap Cap |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Level | Level 2 |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
DWK Life Sciences™ MicroLiter™ 11 mm Crimp Top Autosampler Vial Seals
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter™'s 11 mm, crimp top autosampler vial seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | Autosampler Vials |
| Closure Size | 11 mm |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm Crimp Caps, Level 1 Everyday Analysis
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm Crimp Caps for chromatography approved, cost optimized products that are suitable for everyday analyses and compatible with all instrument types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 20 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
DWK Life Sciences Wheaton™ Center Disc Tear-Out Aluminum Seals, Unlined
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tear-out seals remove completely allowing content to pour from bottle. Wheaton™ Center Disc Tear-Our Aluminum Seals, Unlined are available in a wide range of sizes and colors.
| Product Type | Center Disc Tear-out Cap |
|---|---|
| Quantity | 1000/Cs. |
| Material | Aluminum |
DWK Life Sciences Wheaton™ Snap Caps for Wheaton E-Z™ Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Easy-to-use snap caps
| Closure Size | 11 mm |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Aluminum crimp seal (without septum)
Seal without septum used to seal 100 mL serum bottles
| No. per Pack | 100 |
|---|
Fisherbrand™ 11 mm Autosampler Vial Crimp Caps with Septa, Aluminum Seal, 5.5 mm Hole
Fisherbrand™'s 11 mm crimp caps with pre-assembled septa are convenient, minimize contamination from handling and are compatible with most HPLC and GC autosamplers.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| Closure Size | 11 mm |
| Color | Silver |
| Diameter (Metric) Hole | 5.5 mm |
| Material | Aluminum |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | Fisherbrand |
DWK Life Sciences Wheaton™ ABC Vial Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polypropylene screw caps for use with ABC 12 x 32mm vials
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ 10mm Autosampler Vial Screw Thread Caps
10mm Wide Opening Screw Caps and Septa feature a 10-425 thread finish and are available in an assortment of styles to match your application needs.
| For Use With (Equipment) | 10-425 Screw Thread Vials |
|---|---|
| Closure Size | 10 mm |
Fisherbrand™ Pre-assembled Snap Caps with Septa
Easy to apply and remove; eliminate need for crimping or decapping tools
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 2 mL Vials |
| Closure Size | 12 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm Large Opening E-Z Vial With 11mm Snap Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ 20 mm Headspace Crimp Caps with Septa
Fisherbrand™ 20 mm headspace crimp caps with pre-assembled septa are easy to use, convenient and minimize contamination.
| Thickness (Metric) | 3.2 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | Headspace Vial |
| Closure Size | 20 mm |
| Color | Silver |
| Septum | Tan PTFE/White Silicone |
| Material | Aluminum |
| No. per Pack | 100 |
| Hardness | 45 Shore A |
| Product Line | Fisherbrand |
DWK Life Sciences WHEATON™ BlueMAG™ Polypropylene Screw Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Uniquely designed for automated GC, GC-MS and LC-MS chromatography magnetic sample transport systems
| Includes | Steel Magnetic Top |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| For Use With (Equipment) | Autosampler |
| Color | Blue |
| Septum | White Silicone/Red PTFE |
| Quantity | 100 |
| Style | Screw Thread |
| Material | Polypropylene, Steel |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Wheaton BlueMag Caps |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Silver Aluminum 11 mm Crimp Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps with crimp vials that have an 11 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| Closure Size | 11 mm |
| Level | Level 2 |
| Material | Aluminum |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Screw Thread Headspace Closures
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Screw thread finish eliminates the need for crimping tools
| Product Type | Screw Cap |
|---|